Amfizem

Doctor Name

Op.Dr. Galbinur Abdullayev

                                                                    Amfizem 

Amfizem nedir?

Amfizem alveoller olarak adlandırılan küçük hava keseciklerinin hasar görmesi sonucu özelliğini kaybedip genişlemesi ve alveolleri bir birinden ayıran ine zarların yırtılması sonucu akciğerde ölü hava boşluklarının oluşması ile karakteriz edilen bir hastalıktır. Etkilenen alveoller elastik yapısını ve esnekliğini kaybeder. Neticede oksijenin alveollerde kapillerlere geçişi ve karbondoksidin akciğerlerden atılması zorlaşır. Solunum yetmezliğine yol açan kronik bir akciğer hastalığı ortaya çıkar. Amfizem bir kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) çeşididir.

Amfizemin sebepleri nelerdir?

Amfizemin ortaya çıkmasında en önemli sebep sigara kullanımıdır. Yanı sıra pasif sigara içiciliği nargile, elektronik sigara gibi diğer tütün ürünleri amfizeme neden olmaktadır.

Amfizemin diğer risk faktörleri:

 • Endüstriyel zararlı kimyasal ve tozlara uzun süreli marüziyyet, hava kirliliği
 • Yaş: amfizem genellikle 40 yaş ve sonrası görülmektedir.
 • Genetik faktörler: alfa-1-antitripsin eksikliği amfizem riskini artırmaktadır.

Amfizemin semptomları nelerdir?

Herhangi semptom ve belirti olmadan amfizem uzun süre sessiz kalabilmektedir. Hastalık ilerledikçe semptomlar şiddetli hale gelebilir.

 • Kronik öksürük
 • Balgamlı öksürük
 • Fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı
 • Nefes alırken ıslık sesi

Amfizem nasıl tedavi edilir?

Amfizem geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Tedavi hastalığın semptomlarını azaltır ve ilerlemesini yavaşlatır.

Amfizemin tedavi seçenekleri:

 • Yaşam tarzında değişikliler: Sigaranın mutlaka bırakılması ve pasif içicilik varsa bu durumun ortadan kaldırılması.
 • İlaç tedavisi: Bronkodilatatör gibi havayolunu genişleten ilaçlar, steroid gibi mukus çıkarılmasını kolaylaştıran ilaçlar.
 • Cerrahi

Cerrahi hangi durumlarda yapılır?

Tedaviye yanıt vermeyen ve ciddi semptomları olan kişilerde veya akciğerde oluşmuş büyük buller olduğunda cerrahi yapılır.

Amfizem cerrahisinin iki çeşidi vardır.

Büllektomi: Büller, yüzlerce tahrip olmuş alveol veya hava kesesinden oluşan büyük, hasarlı hava keseleridir. Bu hasarlı hava keseleri genişlemesi sonucu havanın akciğerlere girip çıkmasını engelleyip hava hapsine neden olabilir. Büllektomi ameliyatla bu hava keselerinin çıkartılması ameliyatıdır. Bu ameliyattan sonra hava hapsinin ortadan kaldırılması ve geride kalan sağlıklı akciğer dokusu üzerinde baskı ortadan kalkması sonucu hastanın semptomlarında iyileşme görülür.

LVRS- Akciğer Hacim Küçültme Ameliyatı: Akciğerin üst loblarını etkileyen şiddetli amfizemi olan hastalarda yapılan bir ameliyattır. LVRS, KOAH olan hastalarda egzersiz kapasitenizi ve yaşam kalitenizi artırabilir. Ameliyatın amacı hastalıklı akciğer dokusunun yaklaşık yüzde 30’unu çıkarmaktır. Bu, akciğerlerin boyutunu küçültürken, akciğerlerin geri kalan nispeten sağlıklı kısmının daha iyi çalışmasına olanak sağlamaktadır. LVRS ayrıca diyaframın normal konumuna dönmesine yardımcı olarak hastanın daha verimli nefes almanızı sağlar. Ameliyatın, akciğer kapasitesinin ve genel yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Service Image
Service Image
Service Image

Randevu planlayın.

Op. Dr. Galbinur Abdullayev'den randevu alın.

  Hemen Ara
  Scan the code